Blog

Jak se pustit do přípravy na závody

(14. 1. 2018)  

Nalákali jsme Tě všemi těmi tipy na závody, a Ty ses rozhodl/a se poprvé postavit na startovní čáru? Paráda :). Nebo máš možná už pár závodů za sebou, ale absolvoval/a si je tak nějak „od stolu“ a teď se chceš trochu lépe připravit?

Následující článek dej přečíst všem, kdo se chtějí vrhnout do přípravy na závod, ale vlastně neví, co všechno by to mělo zahrnovat. Pokusíme se ho udělat natolik obecný, aby sis z toho něco odnesl/a, ať už se chystáš na závody cyklistické, běžecké nebo překážkové. Tak jdem na to :).

Dostatek času

Pokud se před Tebou otevírá jedna z prvních příprav na závody, nech si na ni dostatek času. Sportuješ, protože Tě to baví, byla by škoda si z toho udělat stresující záležitost :). Zhodnoť tedy svoji aktuální úroveň a úroveň závodu. Máš na to už prakticky natrénováno a půjde Ti jen o zlepšení osobáku nebo je to pro Tebe výzva, ze které máš tak trochu strach? Podle toho si nastav časový rámec, který potřebuješ přípravě věnovat. 

Způsob přípravy

Víš jaký závod Tě čeká a co na něj nejvíc potřebuješ natrénovat. Jsou Tvojí slabinou kopce? Potřebuješ naběhat nebo najezdit větší objemy kilometrů, musíš posílit určitou svalovou partii? Nebo je všechno tak, jak má být, ale chceš si zlepšit čas, a tak musíš trénovat rychlost? Tohle si předem zanalyzuj, ať víš, jak si tréninky přizpůsobit. Pravděpodobně dojdeš k závěru, že toho potřebuješ zlepšit víc najednou :). To je úplně normální, urči si týdny, kdy se budeš soustředit například na objemy, a pak navaž týdny, kdy budeš pilovat rychlost (jo, rovinky bolí :D).

Příprava na závody

Regenerace

Pokud se začínáš věnovat svému sportu víc a čekají Tě náročnější tréninky, než kdy jindy, bude tělo potřebovat i kvalitnější regeneraci a čas na odpočinek. Základem je dostatek spánku. Doopravdy důležitý je strečink, a to nejen po každém tréninku, ale je fajn si na něj vyhradit aspoň jednou týdně delší časový úsek. Můžeš zařadit saunu, masáže...Možná přijdeš i na to, že potřebuješ nějaké kompenzační cvičení, pozoruj tedy svoje tělo a poslouchej, o co si říká. I když máš naplánovaný trénink, ale cítíš se fakt unavený/á, klidně si dopřej radši odpočinek. Pořád to děláš pro sebe a pro zábavu, ne? :) 

Regenerace v sauně

Jídlo

Jídlo je důležitou složkou, je to palivo, na které pojedeš. Spoustu věcí Ti vyplyne tak samo. Pokud Tě čekají odpoledne sprinty do kopce, asi si před tím nedáš svíčkovou se šesti a pivo. Nebo možná poprvé jo, ale pak zjistíš, že Ti za to to těžké břicho nestojí :D. V zásadě se snaž jíst vyváženě, ať máš dostatek nejen energie, ale i základních makroživin, jako jsou sacharidy, tuky, bílkoviny. Pokud Tě čeká delší závod, přemýšlej už dopředu, jak to během něj vyřešíš s doplňováním energie. Potraviny nebo doplňky, které během něj budeš jíst si vyzkoušej už předem. Nechceš experimentovat, a pak hledat cestou do cíle keříky :). 

Zdravá sträva při sportu

To jsou ty hlavní body, které by sis měl/a v rámci přípravy promyslet a rozpracovat si je. Někdo plánuje víc, někdo míň, každý jsme jiný. Hlavně, a ť z toho máš radost a vede to k tomu, že Tě bude ten Tvůj sport těšit ještě víc :). 

Po tréninku píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky