Blog

Mysli na zdraví, cyklisto

(2. 8. 2017)  

Ke každému sportu patří občas nějaký šrám, bolístka a hláška „Sportem k trvalé invaliditě“. A stejně to je i u cyklistiky, na tom se shodneme. Nechceme tady dneska rozebírat hrozné pády a nehody, které se na kole mohou stát. Spíš se chceme zaměřit na různé drobnosti, které nenesou trvalé následky, ale můžou nám pár dní znepříjemnit. A často zbytečně, protože jim jde lehce předejít a nebo je naopak snadno zpacifikovat.

Vrátím se ještě k těm velkým pádům a úrazům, měj respekt k terénu, ale neboj se dopředu. (Z vlastní zkušenosti, kdykoliv se na kole z jakéhokoliv důvodu bojím, že sletím, většinou se do pár minut válím na zemi :D). Takže tak, ale nos helmu. Everytime, díky :).

Cyklista v helmě

No a jaké příhody nás na kole dokážou nejčastěji potrápit?

Odřeniny

Někdy nás ten náš oř prostě shodí ze sedla (a někoho častěji, pokud se zrovna učí s nášlapama. Ale neboj, to se fakt naučíš!:)). Odnese to odřené koleno, dlaně, něco...Hned po návratu nastup s dezinfekci a lij to tam :). Určitě si ji nezapomeň zabalit na nějaký vícedenní cyklo výlet. Stejně se můžou hodit i náplasti, ideálně takové, které vydrží, když se trochu zpotíš. A pokud si něco ještě hloupě narazíš nebo zvrtneš, není od věci ani obinadlo. To je asi takový základ.

Odřeniny

Opruzeniny

Dlouhá cesta, potíš se, je teplo... A pokud k tomu máš třeba ještě špatně padnoucí oblečení, nebo kalhoty ze špatného materiálu, opruzeniny jsou na světě. Můžeš jim hodně dobře předcházet. Oblékej dresy, které odvádí pot, vybírej si kalhoty, které Ti nejsou malé ani velké a mají antibakteriální výstelku. Holky, určitě se vzdejte krajkovaného prádla. Dobré je také namáhaná místa před výjezdem namazat například vazelínou nebo speciálním krémem proti opruzeninám.

Nastydlá záda

Tady je to úplně nejjednodušší. Prevence na prvním místě. Jezdi v cyklistickém, vybírej si správně střižené dresy, které mají zadní díl delší. Pokud jsi na záda hodně citlivý/a, zvol kalhoty se šlemi, záda chrání daleko líp než jen ty nízké. Tomuhle tématu už jsme se dost věnovali. Tipy, jak na výběr cyklo dresu najdeš tady a na cyklistické kalhoty tady. Na dresy i kalhoty zároveň můžeš mrknout k nám do eshopu.

Správný cyklo dres to jistí.

Namožené svaly

Klidně se po cestě hecni, ale uč se zároveň odhadovat své síly, ať nekončíš cyklo tripy s natrženými svaly, ale jen s namoženými :). To není nic nenormálního a jsou lidi (a my v MOOQ se k nim hrdě hlásíme), kteří mají tu bolest rádi :)! Prvním krokem je kvalitní protažení, jakmile sesedneš z kola. Věnuj se svým svalům a tělu, druhý den Ti poděkují. A úplně nejideálnější je, když si večer zajdeš do sauny. Kombinace tepla a následného zchlazení svaly parádně uvolní a zregeneruje. Funguje nám i dobrý spánek a dostatek bílkovin.

Doufáme, že se ti úrazy, ať ty menší nebo větší, na kole vyhýbají. Dej nám vědět, co s sebou vozíš v ,,lékárničce“, a jestli patříš do party jsemrádkdyžměbolísvaly:).

Ať to šlape!

Ze sedla píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky