Blog

Připrav si kolo na jaro

(14. 3. 2018)  

Přiznej se, cyklisto, jak jsi zvyklý/á se před sezonou starat o svého dvoukolého parťáka? Jsi ten typ, který otře prach, dofoukne pneumatiky a jede? A myslíš, že je to dobře? :)

Pokud Tě takový scénář přesně vystihuje, určitě nejsi sám/a, ale co to letos udělat jinak a věnovat svému kolu před první jarní vyjížďkou trochu péče? Máme pro Tebe pár základních kroků, za které Ti kolo poděkuje a doveze Tě až na konec světa. 

Očista do čista

Po dlouhém stání v garáži nebo kolárně to chce vzít komplet a vystačíš si s vodou a jarem. Trošku větší pozornost si zaslouží řetěz, přehazovačka a brzdy. Na řetěz klidně použij nejdřív kartáč s tvrdšími štětinami, a pak dočisti štětečkem. Na přehazovačku se neboj vzít plochý šroubovák, kterým lehce odstraníš případné nánosy ztvrdlé hlíny, pak dočisti suchým hadříkem. Pokud máš čelisťové brzdy, tak se neboj je rozpojit a zase plochým šroubovákem vyčisti případně zanesené drážky.

Špinavé kolo

Po očištění nezapomeň řetěz a přehazovačku promazat olejem k tomu určeným. Několikrát si přehoď a potom přebytky oleje otři. Promazat si zaslouží také šrouby a těsnění u vidlice, na které použij silikonový olej a přebytky zase otři. 

Kontrola stavu mužstva

Když si odstranil/a všechny nánosy špíny a bahna, máš vhodnou příležitost odhalit případné neduhy kola. Zkontroluj tedy, jestli máš dotažené šrouby, vycentrovaná kola a jak moc máš opotřebované brzdy. U čelisťových mají některé špalíčky vyznačenou takovou vodorovnou čárku, která určuje limit, do kdy je můžeš používat. Pokud ji už nevidíš, je potřeba špalíčky vyměnit. U kotoučových brzd se zaměř na kovovou část destičky a brzdnou směs. Pokud je příliš tenká, chce to vyměnit.

Přehazovačka

Určitě zkontroluj stav pneumatik, jestli je nemáš sjeté, jestli nevidíš trhlinky a pozornost věnuj taky duši. Neměl/a si loni náhodou moc defektů? Nebude potřeba ji vyměnit? Vyzkoušej si taky celkově přehazování a funkčnost brzd. S usilovným šlapáním se vytahuje řetěz, pomocí měrky (kterou koupíš za pár korun nebo ji mají v servisu) jednoduše zjistíš, jak je na tom a jestli není třeba ho vyměnit.

Do servisu

Pokud se necítíš jako „kolo-technik“, i výše uvedené záležitosti Ti rádi udělají v servisu.  Pokud si na základní údržbu troufneš sám/a, pak bys servis určitě měl/a využít, na pokročilejší úkony. Například je fajn si nechat odborně vyměnit brzdovou kapalinu, pokud máš kotoučové brzdy. Zkontrolovat a případně vyměnit odpruženou vidlici a tlumiče nebo, je-li potřeba, vyměnit lanka.

Odpružená vidlice na kole

Tak jak, cyklisto, budeš letos tomu svému kolo-parťákovi věnovat trochu víc pozornosti? Nebo je pro Tebe tohle všechno už dávno rutina, bez které bys nevyjel/a? Dej nám vědět.

Ať to šlape

Ze sedla píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky