Blog

Umíš padat?

(24. 8. 2017)  

Řekli jsme si, že by bylo prima napsat článek o tom, jak správně padat. Přece jen pády k jízdě na kole občas patří, tak abychom zmírnili následky a dopad nebyl tak tvrdý. Pár tipů, triků, jak se natočit, kam strčit nebo nestrčit ruku a jestli se snažit o kotoul dopředu nebo dozadu. Dobrej plán, ne? :)

Pak jsme ale začali přemýšlet nad tím, jak padat v jaké situaci. Když se Ti smekne kolo, když do nečeho narazíš, když rychle zabrzdíš...A uvědomili jsme si, že většina pádů je otázkou sekund, a že v dost velké části případů vůbec netušíš, kde Ti hlava stojí, natož noha, ruka a druhá noha a ruka. Takže nějaké složité super triky by nám všem byly úplně k ničemu. Buď umíš padat (a je jedno jestli na kole, na lyžích, nebo jinde) nebo neumíš :D. Rozhodli jsme se proto, že Ti sepíšeme pár úplně základních věcí, o kterých si myslíme, že jdou naučit, i když nejsi padací talent.

Jak správně padat

Ale ještě než se k těm tipům dostaneme. Znovu Ti opakujeme, cyklisto/cyklistko, nos helmu, děkujeme :).  Pokud pojedeš se skupinkou nadšenců, nechte si mezi sebou dostatečné rozestupy, hlavně z kopce. A geniální rada: hlavně nepanikař :)! Kdo se bojí, spadne s mnohem větší pravděpodobností. A když při ztrátě rovnováhy zpanikaříš a třeba prudce zabrzdíš, vystřelí Tě to někam do vesmíru, a kdo myslíš, že tam za tebou bude šlapat? :D A teď ty slíbené tipy.

Nos helmu

Důležité je místo

Často můžeme spíš kontrolovat dopad, než pád. Když už víš, že poletíš, snaž se nasměrovat na co nejbezpečnější místo. Mimo překážku, ideálně na co nejměkčí povrch  - na trávu, na hlínu, pokud možno mimo silnici.

Kolo pryč

Když už padáš, určitě seskoč z kola, snaž se dostat mimo něj. Pád bude míň nebezpečný, když Ti nohy nezůstanou zamotané do kola.

Ne na záda

Pády na záda mohou být fakt ošklivé, a následky jakbysmet. Proto pokud to jen trochu jde, pokud letíš na záda, snaž se co nejvíc přetočit na bok, aby nešla veškerá váha právě na ně.

Pozor na ruce

Nejčastějším úrazem z kola jsou vymknutá nebo zlomená zápěstí a klíční kosti. Taky se snažíš padat na ruce a jimi zbrzdit pád? Váha celého těla pak dopadá na ně. Snaž se je tedy spíš chránit a dopadat vždy co nejvíc na zadek (jasně, není to vždy možné :)), ten vydrží ledasco.

Máš nášlapy?

Jak padat s nášlapy

Pokud jezdíš na nášlapech, rozhodně si pořádně zautomatizuj, jak se z nich rychle vycvakává. Jednak určitě nechceš při každém zastavení potkávat zem, a jednak je to opravdu důležité pro jízdy v náročnějším terénu :). S nášlapy se dá ale taky naučit skoro bezbolestně padat. Nám se osvědčilo, když už víme, že spadnem a nestíháme se vycvaknout, trochu tomu pádu pomoct. Snaž se natočit bokem, abys padal/a co nejvíc na zadek. Pak půjdou řídítka, a elegantně si odpočíváš na zemi :D.

Lehko se řekne, hůř udělá. Tak, ideální je nepadat :). Máš třeba taky nějaké osvědčené taktiky? Poděl se o ně s námi na Facebooku.

Přejeme Ti spoustu kilometrů bez pádu!

Ze sedla píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky