Blog

Pravidelná údržba kola

(12. 5. 2019)  

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka? Kolo je často nemalá investice. Pečlivě ho vybíráme tak, aby nám opravdu sedělo, dobře se nám na něm jezdilo a měli jsme z něj radost. Logicky tedy chceme, aby co nejdéle vydrželo v perfektním stavu. Pojď se tedy mrknout na to, co můžeš průběžně pro kolo dělat, aby zůstalo co nejdéle jako nové. Nebudeme tu dnes zabíhat do super složité údržby, kterou zvládne jen pár zručných jedinců, ale projdeme si pár základních věcí,  které zvládne úplně každý z nás (ale na které stejně dost často jednoduše kašleme).

Zablácené kolo Pells

Začni vodou

Tak jednoduché to je :).  Nebudeme radit, jak často si máš kolo umývat, protože někdo dá 4 jízdy za týden a někdo za měsíc, někdy jedeš po suchém povrchu a někdy si zablácený od hlavy až k patě po prvním kilometru. Takže kdy je potřeba kolo omýt, necháme na Tobě, ale určitě to pravidelně dělej (pravidelněji než jednou za rok, kdy ho vezeš do servisu :)). Stačí Ti kýbl s vodou, pohodlnější to je s hadicí (určitě to ale nedělej vapkou, proud je u ní příliš silný).  Snaž se vyhnout ložiskům, ať je proud vody nepoškodí. Tam, kde voda stačit nebude, sáhni po odmašťovadle, na trhu jsou různé druhy, speciálně přímo na kolo.

Zablacené kolo Pells a cyklistka v MOOQ

Zkontroluj pohledem

Na čistém kole lépe uvidíš všechny neduhy. Čas od času zkontroluj výplet kola a jejich vycentrování. Pokud kolo roztočíš a ono někde zadrhává, klidně zamiř rovnou do servisu, pokud se na opravu necítíš sám/a.

Dál věnuj pozornost brzdám, předejdeš tak adrenalinovým chvilkám při jízdě z kopce. U čelisťových brzd mají některé špalíčky vyznačenou takovou vodorovnou čárku, která určuje limit, do kdy je můžeš používat. Pokud ji už nevidíš, je potřeba špalíčky vyměnit. U kotoučových brzd se zaměř na kovovou část destičky a brzdnou směs. Pokud je destička příliš tenká, chce to ji vyměnit. Pravidelnou kontrolu si taky zaslouží řetěz a přehazovačka.

Kdo maže, ten jede

Dobře namazaný řetěz je základ. Než se do toho ale pustíš, určitě věnuj pořádnou pozornost jeho očištění a odmaštění. Až řetěz oschne, teprve pak se pusť do mazání.  Nejrychlejší a nejjednodušší je mazání olejem ve spreji. Je ale lepší věnovat tomu o 3 minuty víc a místo spreje kápnout kapku oleje na každý čep zvlášť a přebytečné množství hned otřít hadříkem.

Když už jsme u toho mazání, promazat můžeš i kladku u přehazovačky.

Nafoukni to

Ruční pumpičkou foukáme pláště do té doby, než se nám po pohmatu zdají dost tvrdé. Pokud ale foukáš větší pumpou s měřičem, drž se tlaku doporučeného výrobcem, hodnoty najdeš na boční straně pláště.

Je lepší tvrdší nebo měkčí plášť? Nižší tlak je vhodný v případě, že chceš, aby vzorek pláště více kopíroval terén a jízda byla pohodlnější. Vyšší tlak pak naopak zrychluje odvalování a je vhodný pro suchý a pevný podklad, například pro asfaltové cyklostezky.

Kolo Pells na autě

Kromě této pravidelné údržby během sezóny určitě doporučujeme dopřát kolu velkou údržbu před sezónou, klidně v cykloservisu, kde TI dají Tvého miláčka pěkně do pucu.

Ať to frčí

Ze sedla píše Johana 

Sdílet článek Články mailem
Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Už jsme doma z výletu

Už jsme doma z výletu

 

Když ale přijedeš z cyklo výletu, písnička není to jediné, co by mělo proběhnout, proto jsme se za Tebe zamysleli, co je ideální po sesednutí z kola udělat :).

Must have na cyklo výlet

Must have na cyklo výlet

 

Připravili jsme seznam, co Ti na žádném pořádném výletě nesmí chybět. Můžeš si ho vždy před odjezdem odkškrtávat.

Proč vyrazit na cyklo čundr?

Proč vyrazit na cyklo čundr?

 

Dneska tu máme něco pro milovníky spousty kilometrů na kole s dobrodružným srdcem. Probereme s Tebou, proč bys měl/a (aspoň jednou) vyrazit na pořádný čundr na kolech!

5 svačin vhodných na cyklovýlet

5 svačin vhodných na cyklovýlet

 

Připravili jsme Ti pár tipů na svačiny, které máš hned připravené a po výšlapu do kopce na tu nádhernou vyhlídku je určitě oceníš.

Jak na výběr nového kola

Jak na výběr nového kola

 

Uvažuješ nad koupí nového dvoukolého parťáka? Máme pro Tebe pár rad, co před nákupem zvážit, aby sis vybral to správné kolo, které Tě zaveze až na konec světa.

4 tipy, jak se dostat do kondice těsně před cyklo sezonou

4 tipy, jak se dostat do kondice těsně před cyklo sezonou

 

Pokud jsi přes zimu trochu zahálel/a a svoje tělo jsi nevystavoval/a přílišným fyzickým výzvám, je nejvyšší čas dát svalům a plicím trochu na frak. Máme pro Tebe pár tipů, jak se do toho teď opřít.

Připrav si kolo na jaro

Připrav si kolo na jaro

 

Přiznej se, cyklisto, jak jsi zvyklý/á se před sezonou starat o svého dvoukolého parťáka? Jsi ten typ, který otře prach, dofoukne pneumatiky a jede?

Náplanuj si cyklo výlety a závody

Náplanuj si cyklo výlety a závody

 

Už nám to jarní počasí začíná ukazovat, co umí, viď? Pár slunečních paprsků, pár stupínků na teploměru navíc a Ty už taky nemůžeš posedět a skáčeš na kolo? Však si to po té dlouhé zimě zaslouží každý cyklista.

Cyklistická sezona se blíží

Cyklistická sezona se blíží

 

Je fajn být dobře připraven, proto jsme se za Tebe zamysleli nad tím, co je třeba začít ladit, než zase vyjedeš. Pojď se na to mrknout.

Strava v přípravě na závody

Strava v přípravě na závody

 

Celý měsíc se zabýváme závodními tématy a k přípravě na závody určitě patří i strava. Nastíníme Ti, jak ji řešit nejen během závodu, ale i v přípravě na něj.

Pojď si pro novinky