Blog

Cyklistický trénink #2

(11. 10. 2017)  

Rozhodl/a ses a zapsal/a na závody a teď pracuješ na svých výkonech? Nebo prostě chceš jen pokořit ten zatracenej kopec, co leží na Tvojí nejoblíbenější tréninkové trase? Máme pro Tebe druhý díl rad, jak zlepšit výkon na kole. Opět jsme rádi, že na něm s námi spolupracovala triatlonistka Adéla Parmová z Prague Triathlon team. (Jestli si ještě nečetl/a díl první, najdeš ho tady).

Áďa doporučuje taky z kola pravidelně slézt a zaměřit se na silový trénink a výbušnější cviky. Pomohou Ti jak ve vytrvalosti, tak v rychlosti. Do čeho se tedy pustit?

Nohy jsou základ

Jízda na kole je v první řadě o nohách, to víme, a hlavně při tréninku cítíme :). Jestli chceš zvládat kopce ve stojce, bude potřeba zamakat i v posilovně. Velkou službu Ti udělají klasické dřepy, klidně je cvič se vzpěračskou tyčí, a neboj se jít až úplně dolů, do hlubokého dřepu. Druhým parťákem budou výpady. Najdi si dlouhou chodbu nebo venku rovinku, a „výpaduj“ :).

Výpady

Stejně jako síla je důležitá i výbušnost. Takže výše zmíněné kámoše dřepy a výpady cvič i s výskokem. Rychlé nohy získáš díky schodům. Najdi si kopec se schody, stadion...Nasaď režim „Rocky Balboa“ a vzhůru za vítězstvím :). No a to nejlepší: Tvým blízkým kamarádem by se měl stát pan Angličák. Je to totiž jeden z nejkomplexnějších cviků. Posílíš nohy, střed těla, ruce, a když nebudeš šidit ani výskok, tak i výbušnost.

Výběh schodů

Core a stabilita

Trup prostě drží celé tělo, neopomínej ho. Rozlišuj ale vnější břišní svaly (aka „sixpack“) a pevný střed těla (core), do kterého patří kromě vnitřních břišních svalů taky ty okolo páteře.  Jejich úkolem je držet Tvoji stabilitu a záda bez bolesti, což na kole oceníš. Cviky na core by určitě součástí Tvého tréninku být měly. Zkus třeba plank neboli prkno.

Plank

Máš i ruce

Nezasvěcenému by se možná mohlo zdát, proč potřebuješ pro lepší výkonnost na kole trénovat ruce. Kdo ale jezdí, ví své. Silné (ne vzhledem, ale tím, co zvládnou :D) ruce a ramena Ti zajistí lepší stabilizaci na řídítkách. A vyplatí se nezapomínat ani na zápěstí. Klikuj, vyzkoušet můžeš i cviky na TRX. A klidně začni i plavat, to je na posilování rukou ideální. Pak už jen stačí propadnout běhu, a je z Tebe triatlonist/ka :).

Pánský klik

Tak i takhle cvičí Áďa ve svojí přípravě na celého Iron Mana. Jaké cviky fungují Tobě? Budeme moc rádi, když nám napíšeš třeba do zpráv na Facebooku :).

Ať to šlape a skáče a posiluje!

Z tréninku píše Johana (ve spolupráci s nadšenou triatletkou a vášnivou cyklistkou Áďou)

Cvičí: MOOQ tým – Ondra, Johana, Adéla

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky