Blog

Funkční vs bavlna. (Ne)rovný souboj?

(11. 2. 2018)  

V minulém článku jsme se věnovali vlastnostem funkčního oblečení a porovnávali umělá a přírodní vlákna (jestli si ho ještě nečetl/a, můžeš tady). Když se kolem sebe ale rozhlídneš ve fitku, na cyklostezce nebo v lese, všimneš si, že lidi se nehýbou jen ve funkčním oblečení. A možná ani ty ne. Jedním z největších konkurentů funkčních materiálů je bavlna. Alespoň co se do oblíbenosti u Čechů týče. 

Je příjemná na tělo, cenově dostupná, tak proč ne, říkáš si? To určitě nezpochybňujeme, ale mrkneme se na ni trochu víc zblízka :). 

Bavlněné oblečení na kole

Kdy rozhodně oceníš funkční.

Bavlněné oblečení je teplé a příjemné, tak proč se ho vzdávat? Všechno je většinou fajn, ale jen do té doby, než se zpotíš. Zatímco funkční materiály dokážou odvádět pot od pokožky pryč, bavlna ho v daleko větší míře absorbuje do sebe (pro porovnání: udává se, že funkční vlákno pohltí kolem 0,5 % vlhkosti, zatímco bavlna kolem 20 %, navíc funkční vlákna schnou mnohem rychleji než bavlněná). Oblečeš – li si něco bavlněného, za nějakou chvíli máš tak na těle mokrý kus látky, který začne brzy studit.

Cyklistické oblečení MOOQ

Takový typický příklad je turista na horách nebo občasný cyklista, kterému nepřijde nutné kupovat na vyjížďky dres. Vyrazí si v pohodlném bavlněném triku, mikinu kolem pasu a dobrý, svítí sluníčko, že jo :). Jenže po nějaké době je potřeba se zastavit na pivko, během toho se trochu zatáhne, na kopci foukne větřík a cyklo/turista se rozklepe jak osika. A nezachrání to ani ta mikina, že? No, upřímně, známe to všichni :). Tak proč si nepomoct těmi vymakanými funkčními materiály, když už je máme?

Bavlna je fajn.

Abychom byli objektivní, tak jsou i chvíle, kdy bavlněné oblečení oceníš a bude Ti v něm příjemně. Obecně to budou sporty nebo aktivity, u kterých se zas tak nezpotíš. Hojně se bavlna využívá na šití oblečení na jógu, pilates a podobná klidnější cvičení. Někdo je v pohodě třeba s bavlněnými legínami i na dynamičtější cvičení ve fitku. Po hodině je ze sebe sundá, takže studit nebudou a na nohy je to prostě příjemnější, i když vršek třeba mají funkční.

Joga

Ať už se hýbeš jakkoliv, hlavní je, aby ses při tom cítil/a dobře. Je jedno, jestli na sobě budeš mít funkční kraťasy a bavlněné triko, nebo budeš mít funkční outfit včetně ponožek, rukavic a čepice. My ze zkušenosti doporučujeme funkční (i z toho hlediska, že rychle schne po vyprání, což oceníš, pokud sportuješ často a nemáš doma dvacet trik a kalhot) ale každý jsme jiný :).

Tak ať se Ti jezdí, skáče, běhá a dřepuje dobře a cítíš se u toho prima! 

Ze sedla píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky