Blog

Jak na výběr nového kola

(22. 3. 2018)  

Uvažuješ nad koupí nového dvoukolého parťáka? Koupě kola je investice na pěknou řádku let, proto se rozhodně vyplatí ji promyslet a nenakupovat impulzivně (pokud si ovšem neplánuješ kupovat nové kolo každý rok, to si klidně ukaž na co chceš :D). Proto pro Tebe máme pár rad, co před nákupem zvážit, aby sis vybral to správné kolo, které Tě zaveze až na konec světa.

Holky na kolech v MOOQ cyklistickém oblečení

V kamenných obchodech Ti samozřejmě řeknou, že je nesmysl nebo dokonce hazard se zdravím koupit si kolo na eshopu, a pak si ho skládat sám. Pokud máš ale kolem sebe někoho šikovného, kdo kolům rozumí a důvěřuješ mu, klidně si ho nech složit a ušetři. Někdy se hodí každá koruna a kolo pak můžeš dát omrknout do servisu :). Ať už se rozhodneš jakkoliv, první, co si musíš při výběru kola určit, je terén, který Tě láká nejvíc. Podle toho, jestli chceš drandit v lese mezi kořeny nebo si užívat super rychlost na zpevněných cestách, si pořizuj typ kola. Jaké máš možnosti?

MTB (horské kolo)

S „horákem“ se nemusíš bát žádných sjezdů, kamenů ani kořenů v lese. Poradí si s blátem i mokrým povrchem. Rozhodnout se můžeš ještě mezi kolem s odpruženou přední vidlicí nebo celoodpruženým. Horská kola si poradí i na silnici, ale rychlostní rekordy tam s ním netrhneš.

Horské kolo MTB celoodrpužené

Crossové kolo

Pokud terény nejradši kombinuješ, pohybuješ se na zpevněných cestách, i v lehčím terénu (asi neholduješ sjezdům v lese po kořenech a kamenech), crossové kolo pro Tebe bude super parťákem. Z horských kol má odpruženou vidlici, ze silniček zase rychlejší převody a kola s větším průměrem. Takovou odnoží crossu jsou trekingová kola, která bývají vybavená větším počtem příslušenství. Budeš na něm mít blatníky, nosič, světla.

Silniční kola

Fandové Tour de France určitě musí mít doma silničku, lehké a velmi rychlé kolo. Terén si sice neužiješ (buď budeš muset jet fakt opatrně a pomalu, nebo se rovnou pozdravíš se zemí), ale na silnici pojedeš jako drak.

Silniční kolo

Samozřejmě, že si můžeš taky pořídit vyloženě městské kolo na popojíždění do práce nebo do školy, nebo naopak BMX na tríčky :).

Jak je to u kol s velikostmi? Řešit bys měl/a výšku rámu a průměr kol. U rámu se velikosti pohybují u dospělých kol od 15“ do 24“ nebo se taky označují S-XL a záleží na Tvojí výšce. Průměr kola se zase liší, zda jde o kolo horské nebo silničku. 

Při výběru si taky rozhodni, jaký chceš typ brzd, jestli kotoučové nebo čelisťové, a jaké komponenty chceš na kolo přidat a v jaké kvalitě. Pokud chceš zainvestovat hodně, sáhni po rámu karbonovém, jinak většinou výrobci nabízí hliníkový. A pak barva! Nezapomeň na barvu, ať je to kolo hezký! :D

Pokud budeš nové kolo kupovat, tak si dobře vyber a nezapomeň pak i na nové cyklo kousky (mrknout na ně můžeš tady) :). 

Ať to šlape

Ze sedla píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky