Blog

V létě nepij jen pivo

(29. 7. 2018)  

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Chápeme to a máme to stejně :). Teploměr ale často přeskakuje třicítku, proto bychom měli trochu víc přemýšlet nad tím, kdy se sportu věnujeme a především, jak doplňujeme tekutiny. 

Při vysokých letních teplotách je obecně lepší si na pohyb přivstat nebo naopak počkat do večerních hodin, kdy se zase trochu ochlazuje. Pocitově to tak stejně většinou děláme, protože komu by se chtělo například vyběhnout v pravé poledne, když sluníčko pálí o sto šest a nepohne se ani lísteček? Pokud ale vyjedeš ráno na kolo, často je to s plánem celodenního výletu, a to se pak těm největším pařákům stejně nevyhneš. Víš, že takové stoupání do kopce na plném slunci (a v kopci ani většinou větřík nezafouká) může zvýšit tvoji tělesnou teplotu klidně až na 40 °C? Přitom normálně by se měla pohybovat v rozmezí 36, 5 až 37,4 °C. Krátkodobě (právě třeba v tom kopci) se s takovým stavem zdravé a trénované tělo vyrovná. Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :). 

Cyklista pije vodu

Jak tedy v horkách správně pít, ať už se věnujeme běhu, cyklistice nebo jinému sportu?

Pij průběžně

Nestačí se na pít až ve chvíli, kdy cítíš žízeň. To už signalizuje dehydrataci organismu. Pij dostatečně už dvě hodiny před výkonem. Během sportu bys ideálně měl/a vypít každých 15 – 20 minut 1,5 dcl vody. (Pozor hlavně běžci, fakt teď překonejte trochu diskomfortu a i na 8 km vyběhněte s lahví v ruce, děkujeme J). Při vysokých teplotách, a pokud je navíc ještě vlhko, je tělo klidně schopné vypotit až 2 l tekutin za hodinu pohybové aktivity. Proto i když průběžně piješ, a po skončení necítíš takovou žízeň, ideálně bys měl/a vypít až 150 % toho, cos vypotil/a.

Cyklistka v cyklosresu MOOQ nabírá vodu

Nezapomeň na minerály a sacharidy

Pokud jedeš na kratší vyjížďku na kole v kochacím tempu, bude Ti stačit čistá voda. Čeká-li tě ale delší cyklovýlet nebo náročnější běh či trénink, neměly by Ti chybět v pitném režimu ani minerály a sacharidy. Variantou jsou hotové iontové nápoje, které seženeš už téměř všude. Pokud je ale kupovat nechceš nebo nestíháš, máme pro Tebe tip na domácí „ionťák“, který máme vyzkoušený na vlastním těle :). Recept je jednoduchý: do lahve s vodou přidej sůl a cukr. Množství odlaď podle velikosti lahve a taky chuti. Víme, není to žádný vědecky vypočítaný poměr, ale jako alternativa funguje :). Sůl dodá tělu ionty sodíku a chloru, cukr zase potřebné sacharidy.

Barely s vodou

Obecně v létě hodně vnímej svoje tělo a trénuj to, že někdy je větší hrdinství zastavit a odpočinout si, než se skácet do rygolu :).

Ať Tě pohyb baví!

Vodou na zdraví připíjí Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky