Blog

Zbav se strachu ze sjezdů

(11. 6. 2018)  

Ahoj cyklist/ko. Dneska jsme se rozhodli podívat na zoubek sjezdům. Jsou tací, kteří byli obdarováni nízkým pudem sebezáchovy a jezdit na hraně bezpečí a nemocnicí, s adrenalinem v krvi, jim dělá radost. My ostatní máme občas ze sjezdů strach. Pro někoho je  výzvou prudký sešup dolů po kamenech a kořenech, se zatáčkami a dole zakončený bahnem. Někdo se cítí nejistě i jenom na mírném kopečku se štěrkem nebo odtokovým žlábkem. Ať už to máš jakkoliv a Tvůj strach je zapříčiněným minulým zraněním nebo s Tebou prostě jen tak bydlí, není to špatně :).

Cyklista na singletreku v MOOQ cyklistické oblečení

Pokud Ti to nedá spát a chceš nějaký „svůj“ kopec porazit, nevzdávej se, všechno jde. Jestli Tě ale občas jen trápí to, že na výletě některé sjezdy sejdeš a pár lidí na Tebe počká a vystavovat se opakovaně stresu, abys zvládl/a přejet kořeny beze strachu, Ti za to nestojí, tak to nelámej přes koleno :).

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Vezmi si doprovod

Zvlášť na těžší sjezd zkus poprosit někoho, kdo má techniku zmáklou a ví, že mu daný kopec nebude dělat problém. Nech si od něj ukázat a poradit, jak se z kopce dolů pustit. Při samotné jízdě jeď za ním a sleduj, co dělá, kudy jede... Pomůže Ti to nejen technicky, ale taky psychicky, nebudeš tolik myslet na to, že se bojíš :).

Opakování matka moudrosti

Než se na trasu pustíš, projdi si ji, prohlídni si obtížnější místa, promysli si, jak je sjedeš, kde budeš muset přibrzdit...A až to sjedeš, dej si to znovu, a pak ještě jednou... Pokud si třeba potřebuješ vyzkoušet jen spodní pasáž kvůli zatáčce, nebo těžkému dojezdu, nasedni až v půlce, ať se nevysiluješ celým sjezdem.  Díky opakování získáš jistotu, sebevědomí a vypiluješ techniku.

Cyklista v MOOQ Take me cycling jedoucí z kopce dolů

Je to o technice

Občas uslyšíte, že na kole umí jezdit každý, ale ovládá ho málokdo. A je to pravda. Spoustu strachu vyplývá z toho, že na danou trasu nejsme technicky připravení. Nejsme s kolem „srostlí“ a nemáme tělo pod kontrolou. Někdo je na to přirozený talent, už od malička jezdí na kole bez držení,  přeskočí strom na cestě jen tak a ještě se u toho nasvačí. Kdo tuhle šikovnost v krvi nemá, může začít teorií, načíst si, jak na to, a zkoušet. Nebo si rovnou můžeš říct zkušenějšímu kamarádovi, jestli by Tě něco naučil. A pokud kolem sebe nikoho nemáš a sám/a se na to necítíš, svěř se do rukou profíkům. Je spousta workshopů specializujících se na techniku na kole, ať už jde o sjezdy, výšlapy, správnost brždění atd. Jsou rozdělné podle úrovní, dokonce jsou i samostatné pro holky, a skupinky jsou většinou malé.

Jinak asi nejzákladnější technickou radou, kterou můžeš pro sjezdy dostat, je posunutí těžiště dozadu. Tím pádem začne být efektivnější a důležitější zadní brzda. V technickém terénním sjezdu přesuň těžiště hluboko za sedlo, plynule brzdi, snaž se, aby se kola stále točila a nesmýkala. Buď uvolněný/á a končetiny používej jako pružiny. Při křečovitém brždění a natřásání Ti mohou ztuhnout ruce. Proto se je snaž především na jednodušších místech uvolnit a ve složitějších úchop zase zpevni. 

Cyklista s těžištěm posunutým dozadu

Jdi na to postupně

Určitě se nevrhej hned na ty nejtěžší kopce. Začni mírnějšími nebo méně obtížnými a postupně přidávej. Uvidíš, kam se postupně dostaneš :).

Ať se rozhodneš strach překonávat nebo ne, hlavně si jízdu užívej! Pokud máš nějaké osvědčené sjezdové triky, budeme rádi, když se o ně s námi podělíš na Facebooku.

Ať to šlape! 

Ze sedla píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky