Blog

Ze světa pedálů

(16. 7. 2017)  

Existuje několik oblastí, kdy se lidstvo názorově dělí na dvě téměř nesmiřitelné skupiny. Bavíme se například o tom, jestli loupat banán od šťopky nebo z vrchu, jestli jsou legíny top nebo módní peklo, a taky o tom, jestli mít na kole normální pedály nebo nášlapy.

Rozhodli jsme se tuhle kontroverzní debatu otevřít a dát dohromady pro a proti jednotlivých možností. Věříme, že tohle riziko, do kterého se pouštíme, aspoň někomu pomůže rozhodnout se pro ty pro něho správné pedály :).

Klasické pedály

Klasika, kterou zná úplně každý. Obyčejné pedály, ke kterým není potřeba kupovat žádné speciální boty, ani nic jiného. Prostě nasedneš a jedeš. Klidně v podpatcích za kámoškama na kafe :). I u klasiky se dá vybírat z různých tvarů a materiálů, nejčastější je buď plastové nebo kovové provedení.

Pedály na kolo

Výhodou je, že pokud chceš na cyklo výletě zároveň navštívit nějaký hrad nebo se jít někam kus projít pěšky, nemusíš to vůbec řešit. Máš pohodlné tenisky a můžeš jít. Zároveň když pojedeš na kole do práce, školy, nebo někam do města, nemusíš si s sebou brát nic na přezutí. A když potřebuješ rychle seskočit z kola, prostě to uděláš.

Nevýhodou je určitě to, že máš větší tendenci šlapat špatně. Určitě to znáš sám/sama, že Ti během delší trasy noha sklouzává a po chvíli šlapeš třeba středem chodidla, a zase musíš nohu vracet tak, abys šlapal/a špičkou. A komu se nestalo, že mu při šlapání vyletěla noha z pedálu úplně, tak na kole nikdy neseděl :). 

Oboustranné nášlapy

Cvakneš si a jedeš :). Pedály se systémem SPD vypadají docela jinak než ty klasické. Mají v sobě namontovaný kovový zámek, do kterého si zacvakneš botu a jsi pevně spojený/á se svým dvoukolým miláčkem. Pro tenhle typ pedálů potřebuješ mít speciální tretry, na kterých je zespodu tzv. „kufr“, díky kterému se přicvakneš do pedálů.

Pedály na kolo

Výhodou nášlapů je, že šlapeš daleko efektivněji, nenadřeš se tolik, jako s těmi klasickými. Noha může zabrat i při pohybu směrem nahoru a nestane se, že by Ti někdy z pedálu sjela. Nášlapy Ti pomůžou taky ve skocích. Skoro každý, kdo s nášlapy jezdí a zvykl si na ně, už nechápe, jak může někdo jezdit bez nich.

Nevýhodou je, že Ti bude chvilku trvat, než se naučíš si botu vycvaknout (není to ale nic těžkého, stačí udělat jen jednoduchý pohyb nohou směrem od kola). Dobré je proto ze začátku tolik zámek neutahovat, aby to šlo snáz. V tretrách, na kterých je přidělaný kufr, se také hůř chodí. Nemusí to být příjemné, pokud se na výletě rád/a stavuješ na nějaké prohlídky nebo delší než pársetmetrové procházky.

Jednostranné nášlapy

Kompromis existuje!  Pokud si na delší trasu nemůžeš nášlapy a jejich vlastnosti vynachválit, ale chceš na kole jezdit zároveň do práce nebo jen tak po  městě, mohlo by pro Tebe tohle být řešení. Z jedné strany je klasický pedál, z druhé strany má ale zámek, do kterého si zacvakneš tretru.

Pedály na kolo

Nevýhodou tohoto řešení je, že budeš muset pedál otáčet a kontrolovat, jestli ho máš na správné straně. Cyklisty sprintery by to mohlo odradit, protože tady hrozí riziko pomalejšího startu :).

Ať už fandíš jakémukoliv typu pedálu, den nám vědět, proč je to pro Tebe ta správná varianta, budeme rádi. My jsme v MOOQ jak klasici, tak „nášlapáři“, takže je nám tahle debata dost blízká :).

Ať ti to šlape!

Ze sedla píše Johana.

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky