Blog

Pravidelná údržba kola

(12. 5. 2019)  

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka? Kolo je často nemalá investice. Pečlivě ho vybíráme tak, aby nám opravdu sedělo, dobře se nám na něm jezdilo a měli jsme z něj radost. Logicky tedy chceme, aby co nejdéle vydrželo v perfektním stavu. Pojď se tedy mrknout na to, co můžeš průběžně pro kolo dělat, aby zůstalo co nejdéle jako nové. Nebudeme tu dnes zabíhat do super složité údržby, kterou zvládne jen pár zručných jedinců, ale projdeme si pár základních věcí,  které zvládne úplně každý z nás (ale na které stejně dost často jednoduše kašleme).

Zablácené kolo Pells

Začni vodou

Tak jednoduché to je :).  Nebudeme radit, jak často si máš kolo umývat, protože někdo dá 4 jízdy za týden a někdo za měsíc, někdy jedeš po suchém povrchu a někdy si zablácený od hlavy až k patě po prvním kilometru. Takže kdy je potřeba kolo omýt, necháme na Tobě, ale určitě to pravidelně dělej (pravidelněji než jednou za rok, kdy ho vezeš do servisu :)). Stačí Ti kýbl s vodou, pohodlnější to je s hadicí (určitě to ale nedělej vapkou, proud je u ní příliš silný).  Snaž se vyhnout ložiskům, ať je proud vody nepoškodí. Tam, kde voda stačit nebude, sáhni po odmašťovadle, na trhu jsou různé druhy, speciálně přímo na kolo.

Zablacené kolo Pells a cyklistka v MOOQ

Zkontroluj pohledem

Na čistém kole lépe uvidíš všechny neduhy. Čas od času zkontroluj výplet kola a jejich vycentrování. Pokud kolo roztočíš a ono někde zadrhává, klidně zamiř rovnou do servisu, pokud se na opravu necítíš sám/a.

Dál věnuj pozornost brzdám, předejdeš tak adrenalinovým chvilkám při jízdě z kopce. U čelisťových brzd mají některé špalíčky vyznačenou takovou vodorovnou čárku, která určuje limit, do kdy je můžeš používat. Pokud ji už nevidíš, je potřeba špalíčky vyměnit. U kotoučových brzd se zaměř na kovovou část destičky a brzdnou směs. Pokud je destička příliš tenká, chce to ji vyměnit. Pravidelnou kontrolu si taky zaslouží řetěz a přehazovačka.

Kdo maže, ten jede

Dobře namazaný řetěz je základ. Než se do toho ale pustíš, určitě věnuj pořádnou pozornost jeho očištění a odmaštění. Až řetěz oschne, teprve pak se pusť do mazání.  Nejrychlejší a nejjednodušší je mazání olejem ve spreji. Je ale lepší věnovat tomu o 3 minuty víc a místo spreje kápnout kapku oleje na každý čep zvlášť a přebytečné množství hned otřít hadříkem.

Když už jsme u toho mazání, promazat můžeš i kladku u přehazovačky.

Nafoukni to

Ruční pumpičkou foukáme pláště do té doby, než se nám po pohmatu zdají dost tvrdé. Pokud ale foukáš větší pumpou s měřičem, drž se tlaku doporučeného výrobcem, hodnoty najdeš na boční straně pláště.

Je lepší tvrdší nebo měkčí plášť? Nižší tlak je vhodný v případě, že chceš, aby vzorek pláště více kopíroval terén a jízda byla pohodlnější. Vyšší tlak pak naopak zrychluje odvalování a je vhodný pro suchý a pevný podklad, například pro asfaltové cyklostezky.

Kolo Pells na autě

Kromě této pravidelné údržby během sezóny určitě doporučujeme dopřát kolu velkou údržbu před sezónou, klidně v cykloservisu, kde TI dají Tvého miláčka pěkně do pucu.

Ať to frčí

Ze sedla píše Johana 

Sdílet článek Články mailem
Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Z Nové Paky na Les Království aneb tip na cyklovýlet #3

Z Nové Paky na Les Království aneb tip na cyklovýlet #3

 

Cílem výletu je samotný výlet, to je jasné, navíc, když Tě čeká pěkná pestrá trať do kopce a z kopce :). Ale dalším cílem, který si určitě nenechej ujít, je přehrada Les Království.

Prostě vyjet

Prostě vyjet

 

Znáš ten pocit? Nemůžeš sedět, nemůžeš ležet, nemůžeš vlastně pořádně dělat vůbec nic, protože jediné, co by Ti v tu chvíli udělalo radost by bylo kolo. Hned se sebrat, obléct si kalhoty, dres, tretry, helmu a vyrazit. V podstatě kamkoliv. Hlavní je sednout na kolo a šlápnout do pedálů.

Pojď si pro novinky