Blog

Co na cyklo tripu jíst a pít?

(7. 7. 2017)  

Cyklo výlet je už za dveřmi, kolo máš seřízené, MOOQ dres připravený, sporttester nažhavený, nohy už se nemůžou dočkat až šlápnou do pedálů... Přemýšlíš ale, jestli se ti do batohu vejdou dvě housky nebo jenom jedna. Nebo si máš vzít radši nějakou proteinovou tyčinku? Anebo sport gel jako profíci? A jak s pitím, minule ti přece láhev pořád vypadávala z držáku, brát si ji? Nebo si ji dát do batohu a pořád zastavovat? Nebo se spolehnout na pivo v hospůdce, jsou v něm přece vitamíny!? Pokud někdy takhle tápeš a máš milion nápadů, co jíst a pít na kole, ale nevíš, jakým se řídit, máme pro tebe pár tipů, které ti tohle rozhodování ulehčí :).

Co pít – stačí voda?

Na pití nezapomínej. Nikdy.  A zvlášť ne v těchto teplých dnech. Hodně cyklistů řeší, jestli stačí voda, nebo je potřeba jet jen na iontových nápojích. Voda je určitě ten správný a důležitý základ, a mnohdy si vystačíš jenom s ní, záleží na délce a náročnosti trasy. Voda je hypotonický nápoj, což znamená, že obsahuje menší koncentraci iontů než krevní plazma, a tím pádem se rychle vstřebá a snadno doplníš chybějící tekutiny. Proto si na kolo ber vodu vždycky.

Pokud tě čeká náročnější trasa a pojedeš déle než 1,5 hodiny v kuse, bude potřeba doplnit ionty. Během jízdy vypotíš kromě vody i například hořčík a draslík. Proto si vezmi ještě jednu láhev s isotonickým nápojem (tedy takovým, jehož koncentrace iontů je na stejné úrovni jako má krevní plazma).  Pokud tě čeká výlet dlouhý okolo 80 km a víc a nebudeš mít možnost doplnit po cestě vodu, zdvojnásob si zásoby.

Jídlo a pití na cyklo výletě

Jak pít?

S doplňováním tekutin začni už předem, než vyjedeš. Během jízdy pak nečekej na to, až dostaneš žízeň, nebo až zastavíš na odpočinek. Tekutiny doplňuj pravidelně. Každých 15 – 20 minut se snaž vypít 150 – 200 ml, dbej na to především v horkých slunečných dnech!

Oblíbeným pitím je taky pivečko na zahrádce, víme, známe, máme rádi :). A klidně si ho dopřej, ale až potom, co doplníš tekutiny, které si po cestě vypotil/a. Razíme heslo nejdřív vodu, potom pivo :).

Jídlo a pití na cyklo výletě

Jak je to s jídlem?

Jídlo je pro tebe na kole jednoduše palivo, když ho nebudeš dodávat, nepojedeš. Obecně je na trasu vhodná sacharidová strava, se kterou ale začni už ráno při snídani. Dát si můžeš například ovesnou kaši nebo vločky, ovoce, hrozinky... Při samotném výletu je důležité doplňovat energii průběžně, aby nepřišel tzv. hlaďák. Když pocítíš fakt velký hlad, už je pozdě, tělo je bez energie a ty si můžeš jít maximálně sednout do mechu a kapradí :). Měj připravené svačinky, dát si je můžeš do kapes na zádech na dresu, ať je máš po ruce. Super věc je banán, zdroj sacharidů a zároveň potřebného draslíku. Dál je prima sušené ovoce – hrozinky, švestky, meruňky...  a energetická tyčinka (opět složením bohatší na sacharidy než na tuky).

Jídlo a pití na cyklo výletě

Na oběd si dej ideálně něco s bramborem, rýží nebo těstovinami a po jídle ještě poseď a popovídej s kamarádama, než se zas vydáte do sedla. Nech tělu trochu času, aby jídlo strávilo, ať ti není těžko.

Budeme rádi, když ti naše tipy ulehčí přípravy a udělají tvůj výlet ještě o něco radostnější a efektivnější :). Pokud máš taky nějaké osvědčené svačinky nebo nápoje, které ti fungují, poděl se s námi třeba na FB nebo napiš na mail :).

Ať to šlape!

Ze sedla píše Johana.

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky