Blog

Kroužíš nebo se ztrácíš?

(8. 11. 2017)  

Dalo by se říct, že se běžci, cyklisti a běžkaři dělí na dvě hlavní skupiny. Pracovně je pojmenujeme „sportovec krouživý“ a „bludišťák“.  U psaní článku nemám žádné omamné látky, jen popisuju, jak vlastně tyhle dvě party sportovců skládají tréninky :D.

Myslíme, že je fajn tyhle dvě skupinky seznámit, protože si mají vzájemně co předat, a mohou se od sebe lecos naučit. Čti dál :). 

Kolem dokola

Sportovce krouživého potkáte téměř vždy na těch stejných místech. Pro tréninky má vybraných pár tras, které jsou precizně změřené. Zná na nich každou zatáčku, každý kořen, a přesně ví, že na 8. kilometru je po dešti bahnitá prohlubeň. Dokonalá znalost trasy mu umožňuje porovnávat výsledky z tréninků, soustředit se na zrychlování a posun vpřed.

Tréninkové trasy

Nemůže se mu stát, že se ztratí, a tím pádem mu naběhnou na desítce minuty navíc. To by nesl hodně špatně. V tréninkových tabulkách by to znamenalo odchylku, a co pak s ní :).

Sportovec krouživý díky svému stylu tréninku přesně dokáže naplánovat rozložení svých sil na danou trasu, ví, kdy zrychlit do sprintu, ví jak se cítí po 40 kilometrech. Tohle je přesně to, co na závodech potřebuje. A že to umí prodat!:)

Bludišťák

Sportovec bloudivý (takzvaný bludišťák) se vyznačuje tím, že nesnáší jezdit či běhat stále ty stejné trasy. Pocit, že minul tuhle lípu, a ví, že je přesně v půlce, v něm vyvolává pocit náhlé nudy, vyčerpání a ztráty motivace. Pokud ho budeš nutit pořád do stejné trasy, pravděpodobně ho pod tou lípu brzy najdeš spát.

Bludišťák je dobrodruh a rád poznává nová místa. Vůbec mu nevadí, že si velmi často místo plánovaných 10 kilometrů zaběhne třináct, nebo že ten samý kopec vyjíždí už podruhé, protože se točí v kruhu. Je zvyklý, že v lese potkává lidi s úsměvem na rtech a slovy „vy už tady chvilku bloudíte, co?“ :D. Aspoň si při tréninku popovídá.

Tréninkové trasy

Díky novým trasám a místům ale bere tréninky zároveň jako poznávací výlety, a tak se pořád baví. Když už nějakou trasu moc zná a stává se stereotypní, vydá se jinam. Nutno říct, že se ale takhle moc výsledky porovnávat nedají.

Seznámit tyhle dvě skupiny by bylo fajn proto, že by si mohli poradit a tréninky si nakombinovat. Klidně společně můžou vyrážet na poznávání nových tras (třeba se ve dvou nebo více ani neztratí :)), a před závodem se mohou soustředit na tu jednu známou, kde budou pilovat zrychlení, techniku a lehce porovnávat zlepšování. Zlatá střední cesta :).

Tréninkové trasy

Do které skupinky patříš Ty? Máš trasu a statistiky nebo historky o bloudění v lese? :)

Ať trénuješ jakkoliv, přejeme Ti super výsledky a dobrý pocit!

Po bloudění v lese píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky