Blog

Strava v přípravě na závody

(30. 1. 2018)  

U auta si palivo hlídáme pořád, nejen aby nedošlo, ale taky abychom do našich motorových lásek netankovali to úplně nejhorší. A potom jdeme na té benzínce zaplatit a zjistíme, že už nějakou dobu potřebuje palivo i naše tělo. Tak mu koupíme moc pěknou bagetu v lesklém obalu :D.

Jasně, občas se prostě naskytne situace, kdy to jinak nejde, ale jinak bychom měli občas zapřemýšlet nad tím, čím naše těla krmíme, a jak se jim na to „jezdí“. A zvlášť, když se věnujeme nějakému sportu. Celý měsíc se zabýváme závodními tématy a k přípravě na závody určitě patří i strava. Samozřejmě, že každý závod je jiný a příprava na něj vyžaduje jiné věci. A s jídlem to platí ještě o to víc. Nicméně existují obecná řekněme doporučení, která se Ti můžou hodit a máš možnost si je přizpůsobit svým konkrétním potřebám.

Jelikož máme nejblíž k přípravě na závody běžecké, nastíníme si stravu pro přípravu na vytrvalostní běh. Dlouhé tratě jsou ale pořád dlouhé tratě, ať je zdoláváš jakkoliv, takže věříme, že tipy upotřebíš i v cyklo nebo běžkařské přípravě.  

Do závodů daleko

Pokud ses právě zaregistroval/a na závody a máš několik měsíců tréninku před sebou, je to ideální čas na to, abys začal/a poznávat, na co Tvoje tělo jede. Důležité je jíst vyváženě a dbát na dostatek makroživin, tedy sacharidů (hlavně těch komplexních), bílkovin a tuků. Pokud právě zintenzivňuješ tréninky, mysli na to, že energii, kterou na nich vydáváš, musíš tělu taky vrátit zpátky, aby mělo z čeho pokračovat. Vypozoruj si, jestli Ti vyhovuje víc sacharidů, nebo naopak tuků, jak Tvoje tělo reaguje na energetické gely, jestli Ti dodá na trase víc energie hroznový cukr nebo datle apod. Těsně před závody to oceníš :).

Zdravé palačinky v přípravě na závody

Zima je jiná

Nejsi stroj, a tak se snaž přizpůsobit svoje fungování i tomu, že je zima. V chladnějších teplotách Tě stojí ten samý trénink daleko víc energie než když je 20 °C. Pokud se chystáš na delší trasu, na kterou si ale na jaře nebo na podzim sváču nebereš, v zimě to udělej. Je lepší mít celou cestu v kapse zbytečně tyčinku, než si prodloužit trasu o hodinu, protože Ti úplně došly síly a ty musíš z lesa v mrazu pěšky nebo šnečím tempem.

Dny před závodem

Za chvilku je to tady! S jídlem už nijak neexperimentuj, dej si jen to, na co jsi zvyklý/á. Dva dny před závodem se pořádně najez, dbej na dostatek sacharidů a především tekutin. A už taky pořádně odpočívej, nejen po jídle :). Den před závodem s gustem poobědvej i povečeř komplexní sacharidy (těstoviny, rýži..). Večer už ideálně bez masa, aby Ti neleželo ještě při závodě v žaludku.

Těstoviny jako zdroj sacharidů před závodem

Den závodu

Jídlo v den závodu je třeba samozřejmě uzpůsobit času, kdy startuješ. Většinou to bývá až kolem oběda, normálně tedy posnídej (zase jídlo, na které víš, že dobře reaguješ), někdo v klidu zvládne jogurt, pro někoho to je nemyslitelné :). Bezpečnou variantou je celozrnné pečivo s marmeládou, dodá energii a není to žádný výstřelek. Asi hodinu před závodem si dej malou sváču, tyčinku nebo banán. Vhod Ti přijde hořčík, ať se vyhneš křečím. Další ionty načerpáš buď z koupeného ionťáku, nebo si udělej vlastní: vodu s cukrem a solí. Během závodu se zastavuj na občerstvovačkách a napij se, hrát na hrdinu a honit ty půlminuty se nevyplatí. Měj připravený hroznový cukr, datle, energetický gel...Cokoliv máš vyzkoušené a v případě nutnosti Ti dodá na trati energii.

Datle, rychlý zdorj energie

Není to žádná věda, že? :) Tak dobrou chuť k jídlu a vzhůru na trénink! Ať to jde jako po másle :).

Před tréninkem píše Johana

Sdílet článek Články mailem
Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy 2

 

Když jíš zdravě, doplňky stravy mohou být dobrou nadstavbou. Pokud jíš jako „čuník“, nic Tě nezachrání. 

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

Jak je to s vitamíny a doplňky stravy?

 

Obsahuje dnešní ovoce a zelenina méně vitamínů a minerálních látek než kdysi? A jak chápat roli doplňků stravy v moderním světě?

Pravidelná údržba kola

Pravidelná údržba kola

 

Kamarádi, pojďme si sáhnout do svědomí. Jak často a jak moc se staráš o svého dvoukolého parťáka?

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

Sportuj i v horším počasí a nemoci se neboj nic

 

O patnácti stupních na slunku si můžeme na chvíli zase jen nechat zdát. Máme pro Tebe pár tipů, jak si ten trénink do zimy nachystat :). Tak se na to pojďme mrknout.

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

Jak snídat? A mám vůbec ráno jíst, než vyrazím sportovat?

 

Snídat nebo nesnídat, než se vydáš na trať? To je pro mnoho z nás doslova hamletovským dilematem.

Kvalitní trénink začíná večeří

Kvalitní trénink začíná večeří

 

Pokud se zajímáš o podpoření svého výkonu ideální výživou, asi to znamená, že nechceš cvičit jen tak lážo plážo nebo nechceš, aby ti v půlce tréninku došla energie anebo se ti udělalo špatně. Chceš se během výkonu cítit energičtěji?

Běhej i v zimě. Je to fajn.

Běhej i v zimě. Je to fajn.

 

Pokud jsi zatím jen tzv. běžec svátečňák, vůbec se nezlobíme, protože nikdo není dokonalý :D. Rádi bychom Ti ale nasadili brouka do hlavy, proč je prima vyběhnout i v chladnějších teplotách.

Rok 2018 v MOOQ

Rok 2018 v MOOQ

 

Řekli jsme si, že by bylo fajn se otočit i za dalším rokem naší společné MOOQ rodinky. Pojď se ohlédnout s námi...

Plná fitka? Vyraz ven!

Plná fitka? Vyraz ven!

 

Nebojuj s ostatními o místo v tělocvičně nebo v šatnách o skříňku, vyraž i teď v zimě ven!

Tipy na dárky pro sportovce

Tipy na dárky pro sportovce

 

Otevíráme další okénka v adventním kalendáři (taky ho pořád máte? :D) a my se hlásíme s dalšími MOOQ tipy na dárky. Tentokrát zpozorni, pokud chceš obdarovat kluka, který rád cvičí a hýbe se.

Tipy na dárky pro sportovkyni

Tipy na dárky pro sportovkyni

 

Advent už je v plném proudu a myšlenky se už pomalu stáčí na výběr dárků i těm, kteří zatím vánoční náladou nenačichli. Pokud máš kolem sebe slečnu nebo ženu, které dělá radost cvičení, máme pro Tebe pár tipů, čím bys ji mohl/a pod stromečkem potěšit.

3 jsou taky pár

3 jsou taky pár

 

Ahoj kamarádi, máme pro vás připravený MOOQ milostný trojúhelník. Ať už ho budete pořizovat někomu jako dárek nebo si jím uděláte radost sami, mějte na paměti, že jezdit se dvěma není nevěra :).

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

Jak se sedá na (lopatu) kolo?

 

Někdy se dostaneme na cesty, na kterých by se nám hodila například lepší stabilita nebo lepší vnímání svého těla, co na tom kole vlastně dělá a kde si sedí...

Jak se začít hýbat po pauze

Jak se začít hýbat po pauze

 

Každý z nás ale určitě někdy zažil ten šok, že po svém těle chtěl stejné výsledky jako před pauzou a pak se nestačil divit. Jak tedy na to, abychom se zase dostali zpátky do tréninku a netrpěli jako psi? Žádný strach, máme pro Tebe pár tipů :).

V létě nepij jen pivo

V létě nepij jen pivo

 

Ahoj sportovče, taky Ti to v těchto vedrech nedá a po odpoledni proleženém u vody se stejně musíš pohnout? Aby však nedošlo k nebezpečnému přehřátí organismu, je klíčové si hlídat pitný režim. A tentokrát nemyslíme jen dostatečný počet piv v cyklohospůdkách :).

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

Hlinecko aneb tip na cyklovýlet #4

 

Láká Tě pohodový výlet, kdy nebudeš muset bojovat s příišným množstvím kopců a ještě poznáš krásné okolí a trochu české lidové historie? Pak je tahle cyklotrasa přesně pro Tebe, tak šlápni do pedálů a vyraž :).

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

Co (ne)nosíš pod cyklodresem?

 

Možná je to pro Tebe úplná samozřejmost, jezdit „naostro“, ale možná Tě to naopak třeba ani nikdy nenapadlo...

Zbav se strachu ze sjezdů

Zbav se strachu ze sjezdů

 

Protože i my se strachem bojujeme, snažili jsme se získat nějaké tipy, jak nakonec sjet, to, co chceme. A rádi se o ně s Tebou podělíme :).

Nech na hlavě

Nech na hlavě

 

Čepice s kšiltem je kultovní součást cyklistické výbavy, je to také určitý způsob, jak vzdát hold předchozím cyklistickým generacím za to, co dokázali, a kde díky nim můžeme být my.

Hurá do plavek (anebo do kopce)

Hurá do plavek (anebo do kopce)

 

Spousta lidí už začíná ladit formu na léto, aby mohli oslňovat na koupališti pevnýma svalama a štíhlýma pasama.Jak na to, aby platilo summer body = happy on the hill? Čti dál, máme pro Tebe pár tipů.

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

Vybíráme cyklo oblečení #3 - vesta

 

Taková cyklo vesta, to není žádná holka z města. Naopak, je to parťačka do nepohody, do horšího počasí a jednoduše na všechny cesty. Na co bys měl/a koukat, když si chceš takovou vestu – parťačku pořídit? 

Pojď si pro novinky